کلینیک تخصصی کارآفرینی پارس اندیش

Pars-Andish

تشریح روزهای برگزاری استارتاپ ویکند Startup Weekend


روز اول، چهارشنبه عصر

 استارتاپ ویکند یک رویداد ۳ روزه هست که از ساعت ۶ بعدازظهر روز چهارشنبه آغاز و تا ساعت ۹ شب روز جمعه ادامه دارد و در آن کارآفرینان جوان دور هم جمع می شوند، از همدیگر یاد می گیرند و سعی می کنند که ایده هایشان را به واقعیت به مرحله اجرا برسانند در افتتاحیه این رویداد نماینده استارتاپ توضیح می دهد که شرکت کنندگان مسیر پر پیچ و خمی را در پیش رو دارند در ادامه به هر شرکت کننده ۶۰ ثانیه فرصت داده می شود که ایده نوآورانه خود برای شروع یک کسب و کار جدید مطرح کند. همانطور که می دانید برای بررسی و عملی کردن یک ایده به مشورت و مشارکت افراد متخصص در رشته های مرتبط نیاز است و از آنجایی که ایده های استارتاپی در اینترنت متولد می شوند معمولاً در این گرو ها برنامه نویس ها، طراحان، بازاریاب ها، مدیران محصول و مشتاقان کارآفرینی گرد هم آمده و ایده هایشان را به اشتراک گذاشته، تشکیل تیم می دهند و محصولی را ساخته و تجارت نوپایی را آغاز می نمایند. در این برنامه شرکت کنندگان (کمتر ۱۰۰ نفر در ۱۰ تیم) همگی در یک فضای مشترک قرار می گیرند و با کمک مربیان خبره که از میان کارآفرینان موفق انتخاب می گردند ایده ها را به کسب و کار تبدیل می نمایند.

معمولاً به این شکل است که افرد ایده های خود را بیان می کنند، سپس ایده های برتر انتخاب می شود، گروه هایی تشکیل داده و روی عملی کردن آن ایده کار می کنند، در نهایت در ساعات پایانی استارتاپی ها، ایده هایی که روی آن کار شده بیان می شود، اگر یک دمو از آن آماده شده باشد نمایش داده می شود. در برنامه هم داوران حضور دارند و هم بعضی سرمایه گذران، که با توجه به پتانسیلی که ایده شما برای کسب بازار دارد، روی ایده شما سرمایه گذاری می کنند و ایده های برتر انتخاب می شود.

ایده در حقیقت یک طرح ذهنی است. شاید بتوان ایده دادن را اولین گام برای حل یک مشکل یا برآورده کردن یک نیاز دانست. به عبارت دیگر ایده ساده‌ترین راه حلی است که انسان در برابر یک مساله یا نیاز به آن فکر می‌کند. هر چند می‌توان یک ایده را بسط داد و پیچیده کرد که افرادی که خلاقانه محیط اطراف خود نگاه می کنند می توانند ایده های بهتری را برای تبدیل شدن به یک منبع کسب درآمد بدهند. هدف استارتاپ ویکند آموزش و ترویج کارآفرینی در کشورهای جهان است. اما جدای از هدف آن شما در این گونه گروه ها یاد می گیرید چگونه درست فکر کنید و ایده خود را در جهتی درست و عملی شدن رشد دهید.

مهمترین مسئله در استارتاپ این هست که شما با یک کار تیمی و در مدت ۵۴ ساعت! یک ایده رو پیاده سازی می کنید، در حالی که در بیشتر مواقع ایده ها به خاطر طولانی شدن پروسه انجام، عملی نمی شوند. انتخاب ایده ی شما به عنوان ایده ی برتر از بین چیزی حدود ۷۰ یا ۸۰ ایده، کار ساده ای نیست. برای اینکه ایده ی شما هم بتواند جزو ایده های برتر باشه و رای بیاره، باید به این مواد عمل کنید:

  1. حتماً برای ایده ی خودتون یک اسم انتخاب کنید. بعد از اینکه شما در ۱ دقیقه ایده رو ارائه دادید، شرکت کننده ها باید به ایده ی شما رأی بدهند، به خاطر همین باید سعی کنید اسمی انتخاب کنید که توی ذهن اونها باقی بمونه و البته جذابیت هم داشته باشه.
  2. زمان شما خیلی کم هست! فلسفه ی زمان ۱ دقیقه ای برای بیان ایده این هست: "فرض کنید شما توی یک آسانسور با مدیر یک شرکت بزرگ هستید که می تونه روی ایده ی شما سرمایه گذاری کنه. شما باید بتونید توی زمان ۱ دقیقه ای تا متوقف شدن آسانسور، ایدتون رو طوری مطرح کنید که مدیر جذب بشه و شما رو برای مصاحبه ی بعدی دعوت کنه". پس حتما باید از قبل تمرین کنید که زمانی بیشتر از این نیاز نداشته باشید.
  3. باید با جذابیت موضوع رو بیان کنید! برای اینکار مثلاً می تونید از روش بیان یک یا چند داستان کوتاه (و حتی شاید خنده دار!) استفاده کنید تا بیشتر در ذهن مخاطبتون بمونید.

قبل از اینکه شما یک ایده را در ذهن خود رشد دهید نیاز است چند موضوع مهم را همیشه مد نظر خود قرار دهید. مدل کسب و کار ایده ای که می دهید چگونه است یا بیان دیگر ایده شما چگونه منابع مالی را در بازار هدف جذب می کند و به سوددهی می رسد. که معمولاً افراد متخصص در کارآفرینی با انواع مدل های کسب و کار آشنا هستند که در برنامه های استارتاپی افراد متخصص در این زمینه می توانند مشاوره های خوبی را در مورد ایده شما و مدل های سرمایه گذاری بدهند. اما برای اینکه یک ایده بتواند در محیط وب سرآمد باشد لازم است این سه ویژگی را داشته باشد: ”‌نوآوری، خلاقیت و ایده پردازی

خلاقیت Creativity: طبق تعاریف علمی، خلاقیت یا آفرینندگی فرآیند ذهنی کشف ایده‌ها و مفاهیم، یا آمیزش ایده‌ها و مفاهیمِ موجود است که توسط فرآیند بینش خودآگاه یا ناخودآگاه تحریک می‌شود. در واقع خلاقیت یعنی بکارگیری توانایی‌های ذهنی برای ایجاد یا تبلور یک فکر یا مفهوم جدید که برخی نیز آن را به ترکیب ایده‌ها یا ایجاد پیوستگی بین ایده‌ها تعبیر نموده‌اند. در تعریفی دیگر خلاقیت بازی با تخیل و امکانات است که در حین تعامل با عقاید، افراد و محیط، منجر به ارتباطات و نتایج جدید و معنادار می شود.

نوآوری Innovation: نوآوری بکارگیری ایده‌های نوین ناشی از خلاقیت است. در واقع به پیاده ساختن ایده ناشی از خلاقیت که به صورت یک محصول یا خدمت تازه ارائه شود، نوآوری گویند.

اختراع Invention: اختراع به معنای «پدید آوردن محصول جدید» است، اما نوآوری فراتر از آن است و به معنای «معرفی محصولی تازه» است که با ابداع و عرضه صورت می‌گیرد.

 

روز دوم، پنجشنبه

 شرکت کنندگان به تیم های ۷ یا ۸ نفره تقسیم شده و هر گروه سعی می کند ایده ای را پخته تر و به مرحله اجرا برساند.  قسمتی از تیم سعی می کند که مدل تجاری آن ایده را طراحی کرده و با صحبت با مشتریان بالقوه آن را اعتبارسنجی کند. قسمت دیگر از تیم سعی می کند که نمونه اولیه آن محصول یا کالا را برنامه ریزی کرده تا بتوانند آن را برای آزمایش به مشتریان بالقوه عرضه کنند. برای تشکیل تیم باید به نکات زیر توجه شود:

  1. حتما تا جایی که بهتون اجازه داده می شود(معمولاً تیم ها ۱۰ نفره شوند)، از افراد هنرمند مثل کسانی که نقاشی خوب میکشند، طراحی خوب انجام می دهند و ... استفاده کنید. بعضی ها فکر می کنند که فقط باید به دنبال افراد فنی باشند تا بتوانند برای مثال اپلیکیشن مد نظرشون رو بنویسند. اما توجه کنید که اون چه توی استارتاپ مهم هست، ارائه یک محصول حداقلی هست، نه محصول نهایی. پس شما بیشتر به افراد خلاق نیاز دارید تا برنامه نویس ها.
  2. مدیریت خوبی داشته باشید. سعی کنید توی هر ساعت از این ۳ روز برای هر نفر تیم یک وظیفه مشخص کنید و مطمئن بشید که انجام کارها تا لحظه ی ارائه ی نهایی طول نمی کشه.
  3. به خاطر فشار کاری احتمالاً خستگی زیادی به سراغ تیم، به خصوص شخص ارائه دهنده ی ایده(که حالا مدیر تیم هم هست) می آید. اما باید سعی کنید این خستگی رو به دیگران منتقل نکنید تا گروه بتواند خوب به کارش ادامه بدهد. استراحت و سرگرمی هم داشته باشید تا شادی تون از بین نره و فراموش نکنید اومدید تا یه آخر هفته ی خیلی خوب رو تجربه کنید.
  4. برای ارائه ی ایده به داورها، اولاً مطمئن باشید که خودتون به ایدتون ایمان دارید! اگر سرتون رو موقع ارائه پایین باندازید و با استرس صحبت کنید، این حس رو به داورها می دهید که شما خودتون هم به ایدتون اطمینان ندارید.

 

روز سوم، جمعه

تیم ها در کمال خستگی سعی در اتمام کارهای لازم برای ارائه به هیئت داوران را دارند. بعد از ارائه ها و سوال و جواب داوران، تیم ها اول دوم و سوم انتخاب می شوند و جوایزی برای ادامه کار کسب و کار خود دریافت می کنند.